Our Staff

Senior Leadership Team

Principal – Mr P Taylor
Vice Principal (Student Personal Development and Support) – Miss K Breakell
Vice Principal (Achievement and Standards) – Mr P Murphy
Assistant Principal (Raising Aspirations) – Mr R Bond
Assistant Principal (Quality of Teaching and Learning) – Mr B Cunningham
Assistant Principal (Key Stage 3) – Mr N Herbert
Assistant Principal (Behaviour and Attitudes) – Mr J Watt
Assistant Principal (Access and Inclusion) – Miss E Warner

Teaching Staff

Art Design and Technology Department

Curriculum Leader of Art Design and Technology – Miss J Jarvis
Second in Charge of Art Design & Technology – Mr L Baines
Assistant Principal (Raising Aspirations)/Teacher of Design and Technology – Mr R Bond
Teacher of Art & Design and Technology – Mrs D Crawford
Teacher of Design and Technology – Mr P Hulley
Teacher of Design and Technology/Year Leader of Year 10 – Miss B Mason
Teacher of Art – Miss L Mellor
Teacher of Art – Miss J Naylor
Technology Technician – Mr D Connor
Food Technician – Mrs A Kohut

English Department

Curriculum Leader of English – Mrs N McDonagh
Second in Charge of English – Miss N Thompson
Vice Principal (Student Personal Development and Support)/Teacher of English – Miss K Breakell
Teacher of English/Year Leader of Year 11 – Mrs J Butcher
Teacher of English – Miss B Clegg
Assistant Principal (Quality of Teaching and Learning)/Teacher of English – Mr B Cunningham
Teacher of English – Miss J Day
Literacy Lead/Teacher of English – Miss A Fitzgerald
SEND Co-Ordinator/Teacher of English – Mrs N Kenny
Teacher of English/EAL Lead – Miss T O’Donnell
Teacher of English/Student Engagement Lead – Mrs A Schofield
Teacher of English/Curriculum For Life Lead – Miss V Sheridan
Teacher of English – Mr B Tetlow
Assistant Principal (Access and Inclusion)/Teacher of English – Miss E Warner
Teacher of English/Year Leader of Year 9 – Miss M Whybrow
Librarian – Mrs N Ridsdale

Geography Department

Curriculum Leader of Geography – Mrs M Sykes
Teacher of Geography – Miss S Drysdale
Teacher of Geography – Mr T O’Brien

History Department

Curriculum Leader of History – Mr J Howard
Second in Charge of History – Mr S Wilkinson
Teacher of History – Miss C Hanson
Teacher of History/Character Curriculum Lead – Mrs E Jones
Principal/Teacher of History – Mr P Taylor

ICT, Computing & Business Studies Department

Curriculum Leader of ICT & Computing – Mrs L Matthews
Teacher of ICT & Computing – Mrs C Chalmers
Teacher of ICT & Computing – Mr A Khokar
Teacher of ICT & Computing – Mrs K Barlow

Mathematics Department
Curriculum Leader of Mathematics – Mr J Aattal
Second in Charge of Mathematics – Mr R Taylor
Teacher of Mathematics – Mr S Abdullatif
Teacher of Mathematics – Mrs F Johnson
Teacher of Mathematics – Miss A Kaminskaite
Teacher of Mathematics -Mrs A Kent
Teacher of Mathematics – Dr D Kirk
Teacher of Mathematics – Mr M Leong
Teacher of Mathematics/Higher ability Pupils (HAPs) Lead – Miss K Matthews
Teacher of Mathematics – Mr I Mohamed
Vice Principal (Achievement and Standards)/ Teacher of Mathematics – Mr P Murphy
Teacher of Mathematics/Teaching & Learning Lead – Mrs C Swift

Modern Foreign Languages Department

Curriculum Leader of Modern Foreign Languages – Mme Lewis
Teacher of Modern Foreign Languages – Mrs S Feeley
Teacher of Modern Foreign Languages – Mrs C Garrido Sandoval
Teacher of Modern Foreign Languages – Ms M Ramonet
Foreign Language Assistant – Ms M Choquet
Foreign Language Assistant – Ms M Amarcha Marcos

Music Department

Curriculum Leader of Music- Mr G Taylor

Pastoral Department

Vice Principal (Student Personal Development and Support) – Miss K Breakell ([email protected])
Assistant Principal (Behaviour and Attitudes) – Mr J Watt ([email protected])
RESET Officer – Miss K Ratcliffe ([email protected])
Year Leader of Year 7 – ​​Mr R Leach ([email protected])
Year Leader of Year 8 -Mr A Khokar ([email protected])
Year Leader of Year 9 – Miss M Whybrow ([email protected])
Year Leader of Year 10 – Miss B Mason ([email protected])
Year Leader of Year 11 – ​​Mrs J Butcher ([email protected])
Pastoral Support & Student Wellbeing Manager for Year 7 – Mr S Humphries ([email protected])
Pastoral Support & Student Wellbeing Manager for Year 8 – Mrs G Pownall ([email protected])
Pastoral Support & Student Wellbeing Manager for Year 9 – Miss N Hallam ([email protected])
Pastoral Support & Student Wellbeing Manager for Year 10 – Mrs S Norry ([email protected])
Pastoral Support & Student Wellbeing Manager for Year 11 – Miss R Hall ([email protected])
Attendance & Pastoral Officer – Mrs S Bailey ([email protected])

PE Department

Curriculum Leader of PE – Mr A Donnelly
Teacher of PE – Mr C Clegg
Teacher of PE/Year Leader of Year 7 – Mr R Leach
Teacher of PE – Mr A Sutherland

RE and Life Skills Department

Curriculum Leader of RE and Life Skills – Miss P Brookes
Assistant Principal (Behaviour and Attitudes)/Teacher of RE – Mr J Watt

Science Department

Curriculum Leader of Science – Miss A Teggart
Second in Charge of Science – Miss S Cullen
Teacher of Science – Mrs A Ali
Teacher of Science – Miss L Davies
Teacher of Science – Miss D Finan
Teacher of Science/Professional Mentor Lead – Miss H Guilfoyle
Teacher of Science/Engagement and Rewards Lead – Mr D Hardy
Assistant Principal (Key Stage 3)/Teacher of Science – Mr N Herbert
Teacher of Science – Mrs T Higgins
Teacher of Science – Miss A Johnson
Teacher of Science – Dr D Kirk
Teacher of Science – Miss E Sowemimo
Teacher of Science – Mrs K Taylor
Senior Science Technician – Mrs G Hardy
Science Technician – Miss A Bland

Classroom Support

Learning Supervisors

Learning Supervisor – Miss E Dawson

Learning Support Department

Curriculum Leader of Learning Support (SENDCo)/Teacher of SENDCo – Mrs N Kenny
Assistant SENDCo – Mrs J Curry
Learning Support Assistants – Miss S Ridler, Mr E Waters, Mrs H Hargreaves, Mr Partington, Mrs Thomas & Mrs Cheema

Business Support Team

Facilities

Building Operations Manager – Mr J McCabe
Site Assistant – Mr R Anderson
Site Assistant – Mr M Foy
Apprentice Site Assistant – Mr F Beech
Cleaner – Miss B Barton
Cleaner – Mrs E Catelani
Cleaner – Mrs S Core
Cleaner – Mrs P Davies
Cleaner – Miss S Dean
Cleaner – Mrs C Douglas
Cleaner – Mrs Z Ely
Cleaner – Mr A Etchells
Cleaner – Ms A Kohut
Cleaner – Mrs I McGrath
Cleaner – Ms T Myles
Cleaner – Mrs C Spedding
Cleaner – Miss M Wood

Finance

Chief Financial Officer – Mr I Hilton
Finance Assistant – Miss K Pilkington
Finance Apprentice – Mr L Cropper

HR

HR Manager – Mrs D Patel
HR Assistant – Mrs A Priestley
PA to the Principal – Mrs S Hollick

IT

IT Manager – Mr M Wright
ICT Technician – Mr A Hussain

Student Services

Head of Executive Services – Mrs S Monks
Executive Support Officer – Mrs E Spencer
Administrator – Miss D McCabe
Administrator – Mrs D Muirhead
Administrator – Miss K Jones
Receptionist – Mrs B Butler
Exams Officer – Mrs L Garside

Correct at 13th March 2024

Latest News

Well done to Adan S in Year 7 for winning the Maths Challenge and a £10 Amazon voucher 😊

Well done to Adan S in Year 7 for winning the Maths Challenge and a £10 Amazon voucher 😊 ...